Preskoči na glavni sadržaj

Pregled za lasersko skidanje dioptrije

Pregled za lasersko skidanje dioptrije je vrlo detaljan pregled svih dijelova oka. Za pristup zahvatu oko mora biti zdravo, tj. sve eventualne nepravilnosti, bolesti ili stanja moraju biti ili izliječeni ili dobro kontrolirani prije pristupa samoj operaciji uklanjanja dioptrije.

Pregled za lasersko skidanje dioptrije započinje snimanjima rožnice (prednjeg prozirnog dijela oka) kako bi se dobio uvid u reljef prednjeg i stražnjeg dijela rožnice te njezinu debljinu. Nakon snimanja rožnice izvodi se snimanje aberacija višeg reda cjelokupnog oka, tj. objektivno se mjeri stanje oka kao optičkog aparata te se provjerava postoje li osim dioptrije druge nepravilnosti koje utječu na kvalitetu slike. Po završetku snimanja provjerava se pacijentova vidna oštrina.

Nakon toga se šire zjenice u svrhu dodatne objektivne procjene dioptrije (širenje zjenice isključuje mišićnu akciju, tzv. akomodaciju koja kod dijela pacijenata može pokazivati lažno visoku ili nisku dioptriju).

Također u sklopu pregleda se obvezno mjeri očni tlak, količina suza te se provjerava stanje očne pozadine (mrežnice). Pregled mrežnice uključuje pregled očnog živca, žute pjege (centra vida), te periferije očne pozadine koja je često stanjena kod osoba s visokom dioptrijom.

U slučaju nalaženja bilo kakvih nepravilnosti spektar pretraga se proširuje ovisno o nalazu.

Pregled u pravilu traje između 90 i 120 minuta. Ukoliko osoba nosi kontaktne leće, prije pregleda ih mora obavezno skinuti (kako bi snimanje reljefa rožnice i mjerenje dioptrije bilo preciznije) i to meke leće puna tri dana prije pregleda, a (polu)tvrde 8 punih dana prije pregleda. Zbog širenja zjenica vid nakon pregleda kraće vrijeme može biti blago zamućen.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Znanstvenici utvrdili uzroke kratkovidnosti

Posljednjih godina puno se govori i piše o izrazitom porastu broja kratkovidnih osoba. Znanstvenici to opisuju i kao “epidemiju kratkovidnosti” koja je posebno izražena u SAD-u i državama istočne Azije. U SAD-u čak polovica mladih ima minus dioptriju, a u Kini, Japanu ili Koreji i više od 80%. I kod nas je sve više osoba koje za dobar vid na daljinu trebaju naočale ili kontaktne leće. Kod osoba kod kojih nošenje naočala  nije  uzrokovano godinama (poslije 40. godine počinje slabiti akomodacija oka i s vremenom imamo potrebu za naočalama za čitanje), više od 95% osoba je kratkovidno (miopija), a samo 5% njih ima plus dioptriju i vid im je zamućen na blizinu, ali i na daljinu (hiperopija). Što je kratkovidnost? Kratkovidne osobe vide dobro na blizinu, ali ne i na daljinu. Dužina oka bez dioptrije je 24 milimetra. U slučaju kratkovidnosti vid na daljinu je zamućen jer je očna jabučica izdužena (1 milimetar predstavlja 3 dioptrije) pa leća u oku fokusira svjetlost ispred ž

Cross linking metoda i u Klinici Svjetlost Split

Keratokonus je neupalna, degenerativna bolest  koja nastaje kao posljedica urođenih, oslabljenih kolagenskih veza u rožnici odnosno prednjem prozirnom dijelu oka. U određenom postotku je nasljedna, no u većini slučajeva pacijenti negiraju njeno ranije postojanje u obitelji. Oslabljena i razmekšana rožnica tijekom života mijenja svoj oblik nogometne polu lopte i širi se prema naprijed poput stošca. To dovodi do stanjenja rožnice, njenog pucanja i stvaranja ožiljaka koji znatno umanjuju vidnu oštrinu značajno ograničavajući svakodnevne aktivnosti pacijenata. Navedene promjene mogu biti izražene u tolikoj mjeri da je potrebno tako promijenjenu rožnicu zamijeniti zdravom, tj. napraviti presađivanje rožnice od druge osobe. Napredovanje dijagnostike dovelo je do spoznaje da keratokonus nije rijetka bolest. Javlja se kod jedne osobe na dvije tisuće stanovnika. Zastupljeniji je kod muškog spola, a najčešće zahvaća oba oka. Može napredovati do 35-te godine života, ali je najbr

Lasersko skidanje dioptrije treba obaviti nakon poroda???

Dame, ne morate čekati! Promjene na očima u trudnoći su rijetke, a većina promjena dioptrija u trudnoći je privremena i vraća se u prethodno stanje s normalizacijom hormonskog statusa. Iskustvo je pokazalo da žene koje su obavile lasersko skidanje dioptrije u trudnoći nemaju povećani rizik od povrata dioptrije niti bilo kakve druge povezane probleme. Također, činjenica da je osoba imala lasersko skidanje dioptrije ni na koji način ne utječe na izbor vrste poroda.