Preskoči na glavni sadržaj

Smiju li trudnice na lasersko skidanje dioptrije?

Tijekom trudnoće ženin organizam prolazi mnoge hormonski uvjetovane promjene radi omogućavanja nesmetanog rasta i razvoja djeteta. Svi organi zahvaćeni su ovim promjenama, pa tako i oko. Tijekom trudnoće zbog hormonski uvjetovanih promjena dolazi do povećanog zadržavanja tekućine u organizmu koji kod malog postotka žena može dovesti i do blagog otoka rožnice (prednjeg prozirnog dijela oka) te blagog povećanja debljine i promjene u zakrivljenosti rožnice. Također, tekućina se može nakupljati i u ljudskoj leći (koja se normalno nalazi iza zjenice). Otok navedenih struktura oka posljedično dovodi do promjene dioptrije, a može doći i do pojave blage kratkovidnosti ili pogoršanja postojeće dioptrije. Zabilježene su i promjene u iznosu astigmatizma (cilindara), a iznimno rijetko javlja se i dalekovidnost. Hormonske promjene također dovode do promjena u suznom filmu koje se manifestiraju kao osjećaj suhoće, češće crvenilo i peckanje očiju te nemogućnost nošenja kontaktnih leća. S obzirom da su promjene hormonski uvjetovane, kod velike većine žena dolazi do normalizacije stanja nakon poroda i prestanka dojenja.

Trudnoća također može imati utjecaj na tijek već postojećih očnih bolesti kao što je dijabetička retinopatija i  glaukom kao najčešćih očnih bolesti koje se mogu pogoršati tijekom trudnoće. Bitno je spomenuti i pojavu preeklampsije/eklampsije kao bolesti specifično vezane za trudnoću koja može u određenog broja trudnica uzrokovati promjene na krvnim žilama oka zbog povišenog krvnog tlaka, te dovesti do ishemičnih promjena zbog nedostatne opskrbe kisikom i hranjivih tvarima, čak i krvarenja na očnoj pozadini.

Operacije laserskog skidanja dioptrije se ubrajaju u elektivne zahvate (zahvati na koje se može čekati) i preporuka je da se ne izvode za vrijeme trudnoće i dojenja, kada se izvode samo oni operativni zahvati koji su nužni za očuvanje zdravlja i života majke i djeteta.

Optimalno planiranje laserskog skidanja dioptrije u žena koje planiraju trudnoću bilo bi 2-3 mjeseca prije trudnoće, ili po stabilizaciji menstrualnog ciklusa iza poroda. Ukoliko imate bilo kakvih pitanja vezano za lasersko skidanje dioptrije i trudnoću, naš profesionalni tim stoji vam na raspolaganju za konzultacije u našoj Klinici.

dr. Maja Bohač, voditeljica Odsjeka za refraktivnu kirurgiju

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Znanstvenici utvrdili uzroke kratkovidnosti

Posljednjih godina puno se govori i piše o izrazitom porastu broja kratkovidnih osoba. Znanstvenici to opisuju i kao “epidemiju kratkovidnosti” koja je posebno izražena u SAD-u i državama istočne Azije. U SAD-u čak polovica mladih ima minus dioptriju, a u Kini, Japanu ili Koreji i više od 80%. I kod nas je sve više osoba koje za dobar vid na daljinu trebaju naočale ili kontaktne leće. Kod osoba kod kojih nošenje naočala  nije  uzrokovano godinama (poslije 40. godine počinje slabiti akomodacija oka i s vremenom imamo potrebu za naočalama za čitanje), više od 95% osoba je kratkovidno (miopija), a samo 5% njih ima plus dioptriju i vid im je zamućen na blizinu, ali i na daljinu (hiperopija). Što je kratkovidnost? Kratkovidne osobe vide dobro na blizinu, ali ne i na daljinu. Dužina oka bez dioptrije je 24 milimetra. U slučaju kratkovidnosti vid na daljinu je zamućen jer je očna jabučica izdužena (1 milimetar predstavlja 3 dioptrije) pa leća u oku fokusira svjetlost ispred ž

Cross linking metoda i u Klinici Svjetlost Split

Keratokonus je neupalna, degenerativna bolest  koja nastaje kao posljedica urođenih, oslabljenih kolagenskih veza u rožnici odnosno prednjem prozirnom dijelu oka. U određenom postotku je nasljedna, no u većini slučajeva pacijenti negiraju njeno ranije postojanje u obitelji. Oslabljena i razmekšana rožnica tijekom života mijenja svoj oblik nogometne polu lopte i širi se prema naprijed poput stošca. To dovodi do stanjenja rožnice, njenog pucanja i stvaranja ožiljaka koji znatno umanjuju vidnu oštrinu značajno ograničavajući svakodnevne aktivnosti pacijenata. Navedene promjene mogu biti izražene u tolikoj mjeri da je potrebno tako promijenjenu rožnicu zamijeniti zdravom, tj. napraviti presađivanje rožnice od druge osobe. Napredovanje dijagnostike dovelo je do spoznaje da keratokonus nije rijetka bolest. Javlja se kod jedne osobe na dvije tisuće stanovnika. Zastupljeniji je kod muškog spola, a najčešće zahvaća oba oka. Može napredovati do 35-te godine života, ali je najbr

Lasersko skidanje dioptrije treba obaviti nakon poroda???

Dame, ne morate čekati! Promjene na očima u trudnoći su rijetke, a većina promjena dioptrija u trudnoći je privremena i vraća se u prethodno stanje s normalizacijom hormonskog statusa. Iskustvo je pokazalo da žene koje su obavile lasersko skidanje dioptrije u trudnoći nemaju povećani rizik od povrata dioptrije niti bilo kakve druge povezane probleme. Također, činjenica da je osoba imala lasersko skidanje dioptrije ni na koji način ne utječe na izbor vrste poroda.