Preskoči na glavni sadržaj

Znate li kako je slabljenje vida povezano sa stresom?

Stres uzrokuje mnoge zdrastvene tegobe, a obično ga se optužuje u onim slučajevima kad nema drugog jasnog objašnjenja za nastanak neke bolesti. Ipak, svi mogu iz vlastitog iskustva potvrditi kako sam stres nije ugodno stanje i kako ga je bolje izbjegavati koliko je to moguće.


Bolesti uzrokovane stresom

Neke bolesti stvarno su povezane sa stresom, između ostalog to su promjene na koži poput pojave akni ili psorijaze, zatim probavne tegobe u svim mogućim oblicima, a također kardiovaskularne bolesti i maligne bolesti.


Stres i vid

Stres može imati utjecaja i na pogoršanje vida. Pokazalo se naime da izloženost pojačanim razinama stresa može dovesti do centralne serozne retinopatije – bolesti koju karakterizira nakupljanje tekućine u samom centru očne pozadine - u žutoj pjegi. Toj bolesti skloniji su muškarci mlađe životne dobi koji su pod kroničnim stresom.


Simptomi centralne serozne retinopatije

Simptomi su obično vrlo karakteristični – pojava okrugle mrlje u centralnom dijelu vidnog polja koja je stalno na istom mjestu. Također pacijenti opisuju da vide iskrivljenu sliku, a može biti smanjena i zatamnjena. To predstavlja tegobu pri čitanju, vožnji i ostalim aktivnostima koje zahtjevaju dobar vid. Za potvrdu ove dijagnoze uputno je učiniti OCT pretragu. U Specijalnoj bolnici za oftalmologiju Svjetlost imamo najmoderniji OCT uređaj (Swept source OCT) koji omogućava snimke visoke rezolucije i bolju dubinu snimanja. Time se omogućuje i lakše praćenje bolesti jednostavnom usporedbom snimki tijekom praćenja bolesti.


Tijek bolesti

Ova bolest  može spontano proći, ali može i dugo potrajati te se ipak savjetuje primjenjivati terapiju koja nije invazivna  (primjena kapi i diuretskih tableta). Čak i unatoč terapiji ovo stanje može potrajati i nekoliko mjeseci. Ako pak traje dulje od 6 mjeseci onda govorimo o kroničnom obliku bolesti i tad treba razmotriti i druge, intenzivnije oblike liječenja. U tom slučaju može se primjeniti lasersko liječenje kojim se mjesto kroz koje tekućina ulazi u žutu pjegu tretira i nakon toga dolazi do brzog povlačenja tekućine i poboljšanja vida. Postoji i mogućnost liječenja injekcijama koje smanjuju propusnost kroz krvne žile i na taj način mogu zaustaviti propuštanje u žutu pjegu. U rijetkim slučajevima unatoč svim oblicima liječenja ne može se u potpunosti postići potpuno povlačenje tekućine u žutoj pjegi, ali je to izuzetno rijetko.


Savjet za prevenciju

Činjenica je da za ovu bolest ima lijeka. Ipak, zbog dugog trajanja bolesti trebalo bi pokušati spriječiti njen nastanak – izbjegavati stres. Postoji i jedan savjet, ne uzrujavati se oko nečega što se ne može promjeniti. Mnogi tvrde da je teško izbjeći stres, ali treba probati. U nekim slučajevima potrebno je učiniti promjenu u svojoj okolini kako bi se razine stresa smanjile.

Autor: dr. Marko Vlašić, spec. oftalmolog

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Znanstvenici utvrdili uzroke kratkovidnosti

Posljednjih godina puno se govori i piše o izrazitom porastu broja kratkovidnih osoba. Znanstvenici to opisuju i kao “epidemiju kratkovidnosti” koja je posebno izražena u SAD-u i državama istočne Azije. U SAD-u čak polovica mladih ima minus dioptriju, a u Kini, Japanu ili Koreji i više od 80%. I kod nas je sve više osoba koje za dobar vid na daljinu trebaju naočale ili kontaktne leće. Kod osoba kod kojih nošenje naočala  nije  uzrokovano godinama (poslije 40. godine počinje slabiti akomodacija oka i s vremenom imamo potrebu za naočalama za čitanje), više od 95% osoba je kratkovidno (miopija), a samo 5% njih ima plus dioptriju i vid im je zamućen na blizinu, ali i na daljinu (hiperopija). Što je kratkovidnost? Kratkovidne osobe vide dobro na blizinu, ali ne i na daljinu. Dužina oka bez dioptrije je 24 milimetra. U slučaju kratkovidnosti vid na daljinu je zamućen jer je očna jabučica izdužena (1 milimetar predstavlja 3 dioptrije) pa leća u oku fokusira svjetlost ispred ž

Cross linking metoda i u Klinici Svjetlost Split

Keratokonus je neupalna, degenerativna bolest  koja nastaje kao posljedica urođenih, oslabljenih kolagenskih veza u rožnici odnosno prednjem prozirnom dijelu oka. U određenom postotku je nasljedna, no u većini slučajeva pacijenti negiraju njeno ranije postojanje u obitelji. Oslabljena i razmekšana rožnica tijekom života mijenja svoj oblik nogometne polu lopte i širi se prema naprijed poput stošca. To dovodi do stanjenja rožnice, njenog pucanja i stvaranja ožiljaka koji znatno umanjuju vidnu oštrinu značajno ograničavajući svakodnevne aktivnosti pacijenata. Navedene promjene mogu biti izražene u tolikoj mjeri da je potrebno tako promijenjenu rožnicu zamijeniti zdravom, tj. napraviti presađivanje rožnice od druge osobe. Napredovanje dijagnostike dovelo je do spoznaje da keratokonus nije rijetka bolest. Javlja se kod jedne osobe na dvije tisuće stanovnika. Zastupljeniji je kod muškog spola, a najčešće zahvaća oba oka. Može napredovati do 35-te godine života, ali je najbr

Lasersko skidanje dioptrije treba obaviti nakon poroda???

Dame, ne morate čekati! Promjene na očima u trudnoći su rijetke, a većina promjena dioptrija u trudnoći je privremena i vraća se u prethodno stanje s normalizacijom hormonskog statusa. Iskustvo je pokazalo da žene koje su obavile lasersko skidanje dioptrije u trudnoći nemaju povećani rizik od povrata dioptrije niti bilo kakve druge povezane probleme. Također, činjenica da je osoba imala lasersko skidanje dioptrije ni na koji način ne utječe na izbor vrste poroda.